Bugun...


Özden İlhan

facebook-paylas
YENİ YIL, DÜŞÜNME VE YENİLENME ZAMANIDIR
Tarih: 29-12-2023 11:21:00 Güncelleme: 29-12-2023 11:21:00


Bir yıl daha geride kaldı. Zamanın hızla akıp geçtiği bu yılda dört mevsim bir arada yaşandı. Bazı günlerde yaz sıcaklıkları, bazı günlerde kışın soğuğu, bazen baharların tazeliği hissettik…

 

Ülkem adına kısaca değineceğim; umutluyum. . Çünkü umutlu olmayı Atatürk’ten öğrendim, öğrendik.  Ruhumuzda veya kanımızda hiçbir ülkeye nasip olmayan yüreklilik var.

 

Her mevsimi içinde barındıran bu yıl, bize birçok duyguyu deneyimleme fırsatı verdi.

 

Yılın sonuna yaklaşırken romantik bir atmosfer daha belirgin hale geliyor. Yılbaşı, sevdiklerimizle bir araya gelme ve birlikte özel anların paylaşma zamanıdır. Soğuk kış aylarında, , sıcacık bir yılbaşı ruhuyla yakınlarımızla bir araya gelmek, kalplerimizi ısıtıyor.

 

Yılbaşı, romantizmin doruk noktasıdır. Aile içinde yenen romantik bir akşam yemeği, sevgilinizle el ele yürüyüş yapmak, kart tanelerinin dans ettiği bir manzarada gezmek,  yılbaşının büyüsünü ve romantizmini tam anlamıyla hissetmemizi sağlıyor.

 

Yılbaşı, aşkın ve dostluğun simgesidir. Yeni bir yılın başlangıcı, ilişkilerimizi değiştirmek ve sevdiklerimize olan sevgimizi ifade etmek için bir fırsattır.  Dostlarınıza, arkadaşlarınıza  duygularımızı en güzel şekilde ifade etmek için harika bir zamandır.

 

Bu yılbaşında, romantik bir atmosfer yaratmak için birçok seçenek vardır. Mumlar, güzel bir müzik, romantik bir film, sıcak bir şömine... Her bir ayrıntı, romantizmi ve sevgiyi daha da artırır.

 

Hayat adil değildir. Herkesi kırar. Adil hayatın olmadığı gerçeğini kabul ettiğimizde, herkesin kırılabileceğini anlamamız önemlidir. Hayatta karşılaştığımız zorluklar, haksızlıklar ve hayal kırıklıkları bizi kırabilir. Ancak bu durumda önemli olan, nasıl tepkiler gösterdiğimizdir.

 

Hayatın adaletsizliğini kabul etmek, insanların daha empatik ve anlayışlı olmalarına yardımcı olabilir. Başkalarının yaşadığı şeyleri saklayabilir ve onları destekleyebiliriz çünkü daha duyarlı hale gelebiliriz. 

 

Yeni yıla girerken geçmişin duygusal yükleriyle yüzleşmek oldukça doğaldır.  Kayıplar, hayal kırıklıkları ya da zorlu deneyimler yeni yılda oluşan umutlarla çelişebilir.  Bu durumda yapılması gereken kendimize zaman tanımak ve duygularımızı kabul vermektir.

 

Yeni yılın başlangıcı bir nevi yeniden doğuş ve iyileşme sürecidir. Geçmişteki acıların özelliklerini ve bakış açımızı yeniden değerlendirme fırsatı verir. Geçmiş travmaların izleriyle yüzleşmek gerekiyor. 

 

Yeni yılın başlangıcı aynı zamanda geleceğe umutla bakma ve yeni hedefler belirleme zamanıdır. Geçmişteki hatalarımızdan ders almak ve kendimizin daha iyi bir versiyonu olmaya çalışmak bize yeni bir bakış açısı sağlayabilir. Bu nedenle kişisel olarak kendimize zaman ayırarak duygularımızı kabullenir ve geçmiş travmaların izleriyle yüzleşiriz

 

Yeni yılınızı kutlar ve size en içten içtenliğimle sevgilerimi sunarım. Yeni bir yıl, yeni umutlar, yeni başlangıçlar ve yeni fırsatlar demektir. Bu özel zaman, geçmişteki deneyimlerimizin değerlendirilmesi, hedeflerinin belirlenmesi ve geleceğe dönük planlar yapmak için mükemmel bir fırsattır.

 

Yeni yılın getirdiği taze enerjiyle, hayallerinizi gerçekleştirmeniz için boyut gücünüzü ve motivasyonunuzu güçlendirmenizi, geçmişteki başarılarınızın üzerine inşa ederek daha da ilerlemenizi umuyorum. Her adımınızda mutluluk, sağlık ve başarı sizinle olsun.

 

Jacques Prevert  anlamı şiirini  sizle paylaşmak istedim.

 

"Bu yılınızı iyi geçirdiniz mi?

Sağlıklı olduğunuz için hiç sevindiniz mi?

Bu yıl hiç gün ışığı ile uyandınız mı?

Kaç kez güneşin doğuşunu izlediniz?

Bir neden yokken kaç kişiye hediye aldınız?

Kaç sabah yolda bir kediyi okşadınız?

Bu yıl yeni doğmuş bir bebek parmağınızı sıkıca tuttu mu hiç?

Ve siz onu hiç kokladınız mı? Yaz gecelerinde ne çok yıldız olduğuna hiç şaşırdınız mı?

Kendinize bu yıl kaç oyuncak aldınız?

Kaç kez gözlerinizden yaş gelinceye kadar güldünüz?

Yaşlı bir ağaca sarıldınız mı bu yıl?

Çimlere uzandığınız oldu mu?

Çocukluğunuzdan kalan bir şarkıyı söylediniz mi hiç?

Hiç suda taş kaydırdınız mı bu yıl?

Kaç kez kuşlara yem attınız?

Bir çiçeği dalındayken kokladınız mı?

Bu yıl kaç kez gökkuşağı gördünüz?

Ya da hediye alan bir çocuğun gözlerindeki ışığı?

Kaç kez mektup aldınız bu yıl?

Eski bir dostunuzu aradınız mı hiç?

Kimseyle barıştınız mı bu yıl?

Aslında mutlu olduğunuzu kaç kez fark ettiniz bu yıl?

İyi bir yılın, bunlar gibi birçok "küçük şey”e

bağlı olduğunu hiç düşündünüz mü bu yıl?

Yayılın çimenlerin üzerine...

Acele edin...

Er veya geç...

Çimenler yayılacak üzerinize..."

 Jacques PrevertBu yazı 2365 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

AKP Nasıl Kazanıyor?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI