Bugun...


Sibel Çağlar

facebook-paylas
Biden, Sisi ve Erdoğan
Tarih: 18-03-2021 21:21:00 Güncelleme: 18-03-2021 21:21:00


Alsancak'ta arkadaşlarla uğrak yerimiz kefede oturmuş sohbet ediyoruz, arkadaşlarım beni sorguya çekiyor. Amerikan eğitim politikasını, eğitim sistemi, yaşam biçimleri hakkında meraklı meraklı sorular soruyorlar. Bende heyecanla anlatıyorum, yapıp ettiklerimi.

 

Özgürlük, tek kelimeyle özgürlük, dedim. Evden uzakta tek başına kararlar verip yaşamak güzel şeydi.

 

Henüz gençtim, ayaklarım yere tam basmıyordu, hayatı kazanmak kolay geliyordu, evden gelen bin dolar civarında destek ve bir o kadar da aldığım burs yetiyordu. Onun verdiği rahatlıkla yaşayıp gidiyordum.

 

Elindeki gazeteyi muazzam bir şekilde düzenli katlayarak, elinde kalem ile dikkatli dikkatli okuyan uzun boylu, ince yüzlü, atletik, elleri narin bakımlı, işin doğrusu ilk bakışta ben buradayım diyen özgüvenli, peş peşe çay içerken arada sigarayı tüttüren bir bey dikkatimi çekiyordu.

 

Arkadaşım Selvi kaçamak bakışlarımı yakaladı ve birden "beyfendi birşey rica edebilir miyim" diye adama laf attı.

 

O an nasıl utandım, kızardım, yerin dibine girdim anlatamam.

 

Gazeteyi güzelce orta yerinden katladı ve bize doğru dönüp "buyrun lütfen" dedi.

 

Selvi "ateşi alabilir miyiz" dedi.

 

Adam çakmak ve sigara paketini uzattı, yerinden hafifçe uzanarak "buyrun" dedi.

 

Selvi, sigara paketinden bir sigara çıkardı, yaktı, yerinden kalktı sigara ve çakmağı uzatarak "teşekkürler" dedi.

 

Adam, "arkadaşlarınız sigara kullanmıyor galiba" dedi.

 

Selvi, "aslında bende kullanmıyorum, arada bir böyle tek tük" dedi.

 

Adam "o halde buyrun böyle oturun, dumanla arkadaşlarınız rahatsız olmasın" dedi.

 

Selvi bu işte, oturdu adamın hafifçe yerinden doğrularak sol eliyle işaret ettiği yere.

 

Biz saf saf bakakaldık Özlem'le.

 

Selvi hep böyle uçarıydı.

 

Enini sonunu hesap etmezdi, cesur ve atak olmasının hem güzel hem de acı tecrübelerini yaşamıştı.

 

O adamı sonra yanımıza davet ettik, neden davet ettik şimdi hatırladım. Selvi adamın masasında on-yirmi dakika sohbet etmişti. Adam ses tonu, cümle kurma biçimi, anlatım şekli derinden etkileyen, kütüphane gibi bir abideydi.

 

Bizim kız kıza heyecanlı yüksek sesli diyebileceğimiz konuşmamızın bir kısmı dikkatini çekmiş, kulak kesilmiş.

 

Tanışma ve kısa sohbet sonrası "ABD emperyalizminin özgürlük ve demokrasi anlayışı Sibel hanım büyük servet sahiplerine. New York'un kenar mahallelerinde bir marketi soyarken yalanırsanız polisin sizi vurma hakkı vardır. Fakat koskoca ülkeyi soyanlar çaldıklarını ABD'ye taşır ve orada beyefendi olurlar. İster Çin'li, ister siyah derili olsun fark etmez. Dünyanın en iki yüzlü ülkesi ABD'dir" dedi. Ben ve arkadaşlarım şok olmuştuk, adamın sözleri hiç alışık olduğumuz sözler değildi.

 

Oldukça neşeli, esprili, karşılıklı nerdeyse üç-dört saat sohbet etmiştik ve ayrılırken tekrar görüşmek üzere Selvi beyfendi ile randevulaşmıştı.

 

Biz ayrılınca bizim Sığacık'taki eve gittik, annem İzmir'deydi babam iş için Ankara'daydı Sığacık'taki ev boştu kız kıza takılmak, özgürlüğün tadını çıkarmak için uygundu. İş hayatına girmiş, çalışmaya başlayan Özlem'in arabasıyla Sığacık'a doğru yola çıktık. Güzel bir gün için yoldan alışverişimizi yaptık.

 

Kafam adamın ABD'nin BOP projesine, Erdoğan'ın bu projenin neden eşbaşkanı yapıldığına ve yakında ABD'deki seçimlerde neden Obama'nın neden seçilecek olmasına yönelik fal bakmak gibi iddialı sözleri beynimi alt üst etmişti, ama arkadaşlarım işin o yönünde değildi. Özlem müzik hastası, Selvi zaten kapı gıcırtısına oynayan bir kızdır. Birer tane biralarımızı kafede içmiştik neşemizde yerindeydi. Eğlene eğlene geldik Sığacık'a.

 

Aradan epey bir zaman geçti, adamın dediği gibi Obama seçilmişti. Ben yüzde bir bile şans vermiyordum, söylediği gibi peş peşe Arap ülkeleri iç savaş yaşıyordu. O üç dört saatlik sohbet adeta yaşam biçimimde sarsmaya bakış açımı alt üst etmeye başlamıştı.

 

Selvi'ye telefonda bir konuşmamızda o adamla görüşüp görüşmediğini sordum. Görüşüyoruz, ama adam il il geziyor yeterince görüşmeye, konuşmaya zaman yok, demişti.

 

Şubat tatili için tekrar Türkiye'ye geldiğimde Selvi'den adamın telefonunu aldım ve aradım, kendisi ile sohbet etmek için uygun bir zaman için sözleştik ve İzmir'e geldiğinde buluştuk. Hayatımın en verimli bilgi alışverişinde bulunduğumu söyleyebilirim.

 

Yirmi yaşında toy bir genç kızmışım, en azından bugünden bakınca öyle görünüyor. ABD başkanı kim olursa olsun ABD'de seçimi hangi aday kazanan olursa olsun kazanan uluslararası tekelci sermaye bunu yirmi yıldır izleyerek, yaşayarak bende gördüm.

 

O adam bir firmanın satış müdürlüğü yapıyordu, yıllarca görüştük aklımı karıştıran konularda zamanlı zamansız alo diyebilmek benim için bulunmaz bir olanak. Tespitleri yerli yerinde, halen görüşürüz.

 

Son döneme dair güzel bir bilgi alışverişinde daha bulunduk.

 

Özetle, birkaç konudan bahsetmek istersek.

 

Bugünkü hükümet çıkar amaçlı kriminal bir örgüt ve uluslararası sermaye piyasasının istediklerini vererek bu arada kendi ceplerini doldurmak için uluslararası sermaye onları onlarda sermaye gruplarını kullanıyorlar.

 

Laik cumhuriyetin önlerine engel çıkardığı bütün değerlerine karşı cephe açtıkları ve zafer elde ettikleri bir gerçektir. Fakat Türk halkının da sabır taşı çatlamış durumdadır.

 

Ülkeden, Türk halkından gasp ettiklerini Katar'da, ABD'de, Lübnan'da, Somali'de tuttuklarını biliyoruz.

 

BOP için ellerinden geleninden fazlasını yapacaklarını biliyoruz.

 

Zamanı gelince çekip gitmeyi hesap ettiklerini de biliyoruz.

 

Son zamanlarda tamda Biden Sisi'ye ''insan hakları'' sopasını göstermişken ve Türkiye'de durduk yere tuhaf bir ''insan hakları eylem planı'' açıklanmışken hükümetin Mısır'a yanaşması Doğu Akdeniz'i AB gölü yapmak içindir.

 

Önkoşulsuz ve Kahire merkezli olarak görüşmek ve Rabia!

 

Mısır-Sisi, AKP hükümeti üzerinden Türkiye'yi kullanıyor.

 

Çünkü sopa gösterildi ve Sisi tek adamlık koltuğunu sallantıda gördü.

 

Erdoğan'da Sisi'yle aynı korkuyu duyduğu için şu göz boyayıcı ''insan hakları eylem planı'' kotarıldı.

 

Şimdi de İsrail ve AB'nin enerji politikaları için Mısır'ın diktatörü Sisi'nin kapısını çalmak istiyorlar.

 

ABD'nin İran'ı kuşatmak için, Arap-İsrail ilişkilerini normalleştirmesi yetmez. Bu cepheye mutlaka Türkiye'yi de katmak istiyor. Yalnızlığa terk edilerek burnu sürtüldükten sonra Mısır'la ilişkilerini normalleştiren Erdoğan'ın, İsrail'le de ilişkilerini düzeltmesini talep ediyorlar.

 

ABD ve AB'nin bu talebi de karşılık bulur.

 

Yani birbirinin kopyası iki kişi, Sisi ve Erdoğan.

 

Fakat bütün bunlara rağmen Biden Erdoğan'ı çoktan gözden çıkardı.

 

Ne acıklı bir durum, birbirlerine ABD için demedikleri kalmadı, şimdi ABD için öpüşüp koklaşmaya çalışıyorlar.

 

Bunu yaparken de sefil bir faşist yönetim altında elinde halkların ulusal duygularıyla oynamaktan ve onları birbirine düşmanlaştırmaktan başkaca araç yoktur.

 

Hangi halkın özdeş olacağı hangisinin olmayacağı gibi bir boşboğazlık, barışsever ve halk düşmanı olmayan bir siyaset için söz konusu bile değildir. Ama Türk ve Mısır'daki devlet yöneticileri, dünyanın paylaşılmasından kırıntı kapma yarışında ilkesiz, gerici ve şahsi çıkarlar güden dış politikada özdeş olduğu ortada.

 

Gerçek şu ki, Amerikancılık, Arapçılık, İhvancılık, mezhepçilik, NATO’culuk, Avrasyacılık vs Türkiye'yi kurtarmaz.

 

Türkiye'yi de, Mısır'ı da kurtaracak olan, demokratik bir devrim.

 

Ortadoğu'da anti-emperyalist cephe birliği önermesinde bulunabilecek olan önderliği yansıtan politikaların, uluslararası sermayeye hizmet veren hükümetlerin emperyalist uşağı egemen politikasını alt etmesi, alaşağı etmesidir.

 

''Arap gençleri anketi, dünya lideri Erdoğan''

 

''Ümmetin lideri Erdoğan''

 

''Arap gençleri lider Erdoğan dedi''

 

''Erdoğan Arap halklarının arzuladığı lider''

 

''Erdoğan Arap dünyasının en sevilen lideri çıktı''

 

Yandaş basında yıllardır yazılıp çizilenlerden bazıları bu sloganlar.

 

Bu da, Erdoğan'ın sözcüsü Kalın'ın söylediği ''Mısır hala Arap dünyasının beyni, kalbidir''.

 

Ümmetin kafası hayli karışık...

 

Halife gördükleri şeflerini bir anda Sisi'nin bir alt basamağına indirgeyiverdiler.

 

Ümmetin aklı karışırda Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si durur mu hiç.

 

O da yancısı olmuş hemen dış politik rezaletin.

 

CHP Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Başdanışmanı ve Genel Başkan Yardımcısı (ne uzun laf, basitçe NATO misyoneri desenize şuna) Ünal Çeviköz hemen atlamış, "CHP heyeti olarak önümüzdeki haftalarda Mısır’a ziyaret olabilir" diye.

 

Ünal Çeviköz'ün Atatürk'çü kimliği ile gizlediği politik yapısını biliyoruz, Kılıçdaroğlu tesadüf seçmiş değil Çeviköz'ü.

 

Bir de diyor ki "Mısır’la diplomatik temaslar hiç kesilmedi".

 

O bunu derken, Mısır Erdoğan'ı ve Türkiye'yi son derece komik bir durumda bırakıp rezil edercesine "diplomatik temasların başladığına dair hiçbir işaret yok" diye açıklama yaptı.

 

Amerikan-İsrail çevrelerinden emperyalist çıkar ortakları Mısır işini AKP ile beceremedi, bir de CHP ile deneyelim demişler anlaşılan.

 

AKP'nin yedek lastiği, stepnesi kim diye sorarsanız hani.

 

En zor durumlarda AKP'nin yardımına koşma bayrağını yurtiçiyle sınırlı bırakmayıp piramitlerin tepesine tüy diken Kılıçdaroğlu'nun CHP'sine verilir altın madalya!

 

Mesela, Erdoğan'ın bir zamanlar "kefilim" diye Türk halkına pazarladığı, Türk Telekomun içini boşaltıp yirmi milyar dolar götüren Hariri ailesi Lübnan'da emperyalistlerin adamı, oligarktır ve akrabalıkları Suudi kraliyet ailesine kadar uzanır.

 

Suudiler ve BAE Lübnan'da Sünnilerin tek seçeneği olarak Hariri'yi gösteriyor.

 

Erdoğan içeride Suud krallığına ateş püskürüyor görünür iken Yemen savaşında Suud krallığı yanında yer alıyor olması mesela ilginç gelmiyor bize.

 

ABD Hizbullah ve İran etkisini kırmak için, Erdoğan'a iç siyasette oy almak için çevirdiği dolapları ters yüz ederek tükürdüğünü yalattı.

 

Düşman ilan edilen BAE ve Suudilerle şimdi ABD için Hariri'yi maddi manevi desteklemede aynı potaya girdiler.

 

Köşkte ağırlanan Hariri Türkiye'yi Türk Telekom üzerinden soyup soğana çevirmiş olsa da AKP hükümeti ve ortakları açısından hiçbir anlamı yok yirmi milyar dolar ne ki.

 

Çıkar birliği için Türk Telekom'la başlayan vatana, Türk halkına ihanetlerini ABD emperyalizminin halk için en onur kırıcı görevlerini yerine getirerek geliştiriyor.

 

Biden'dan iktidar beklemek böyle bir şey.

 

Bi'den Biden telefonu bi aç Bi'den bi diyeceğim var Biden...

 

Beraber millet ittifakındaki çatlakları yokluyor, bazı kapıları aşındırıyor, üçüncü bir ittifakı ortaya çıkarmak için zemin yokluyorlar. Fakat bütün yollar çıkmaz sokak artık.

 

Parlamenter sisteme itikatten başka ortak noktası olmayan muhalefeti ise mücadele yerine korkulu bir sıra bize gelmiş ohhh bekleyişinde.

 

Onlar da Biden'a bakıyor.

 

Yürü ya kulum, deyiverse Bi'den ayakları uçar gibi yerden kesilirce koşturacaklar.

 

Boğaziçi'nin seçim çağrısındaki özü kavrayıp halk eğitimiyle ilgili taleplerden de güç alan bir kitle hareketi olarak protestoyu yükseltmek yerine "provokatör" dediler, Kaftancıoğlu tuzağına balıklama atladılar ve ilginç yine can çekişen hükümetin kanatları altına giriverdiler hükümetin gizli ortağı Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP'si.

 

Ben bilmem Biden bilir hesabı.

 

Halkın bu emperyalist uzantılardan tek kurtuluş seçeneği ise her gün 1919 ruhlu demokratik devrimin ışıklı yolu olarak parlıyor.Bu yazı 6870 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 31 21 2 8 59 27 71 +32
2 Konyaspor 31 17 7 7 51 33 58 +18
3 Fenerbahçe 31 16 7 8 54 35 56 +19
4 Alanyaspor 31 15 9 7 57 48 52 +9
5 Başakşehir FK 31 15 11 5 43 31 50 +12
6 Adana Demirspor 31 13 8 10 46 32 49 +14
7 Hatayspor 31 14 11 6 48 46 48 +2
8 Beşiktaş 31 12 8 11 45 40 47 +5
9 Antalyaspor 31 12 11 8 36 37 44 -1
10 Fatih Karagümrük 31 12 12 7 36 45 43 -9
11 Kasımpaşa 31 11 12 8 47 44 41 +3
12 Sivasspor 31 10 10 11 42 40 41 +2
13 Galatasaray 31 11 12 8 42 45 41 -3
14 Gaziantep FK 31 11 13 7 41 44 40 -3
15 Kayserispor 31 10 13 8 43 52 38 -9
16 Giresunspor 31 10 15 6 34 39 36 -5
17 Altay 31 8 18 5 32 45 29 -13
18 Göztepe 31 7 18 6 36 53 27 -17
19 Çaykur Rizespor 31 7 19 5 30 57 26 -27
20 Yeni Malatyaspor 31 5 21 5 23 52 20 -29
Takım O G M B A Y P AV
1 MKE Ankaragücü 29 18 6 5 45 23 59 +22
2 Ümraniyespor 29 17 7 5 48 28 56 +20
3 Bandırmaspor 29 16 9 4 43 25 52 +18
4 Eyüpspor 29 13 6 10 44 32 49 +12
5 İstanbulspor 28 14 8 6 44 30 48 +14
6 BB Erzurumspor 29 13 8 8 46 34 47 +12
7 Samsunspor 28 11 8 9 45 36 42 +9
8 Manisa FK 29 11 11 7 33 35 40 -2
9 Adanaspor 29 10 11 8 32 30 38 +2
10 Keçiörengücü 28 10 10 8 36 37 38 -1
11 Boluspor 28 9 11 8 32 33 35 -1
12 Tuzlaspor 28 9 11 8 25 29 35 -4
13 Menemenspor 28 8 9 11 36 44 35 -8
14 Gençlerbirliği 28 10 13 5 32 42 35 -10
15 Altınordu 29 11 17 1 33 51 34 -18
16 Denizlispor 28 9 13 6 31 40 33 -9
17 Kocaelispor 28 9 13 6 27 38 33 -11
18 Bursaspor 28 7 14 7 30 42 28 -12
19 Balıkesirspor 28 3 23 2 21 54 11 -33
Takım O G M B A Y P AV
1 Eyüpspor 38 28 2 8 82 25 92 +57
2 Sakaryaspor 38 21 5 12 74 35 75 +39
3 Kırşehir Belediyespor 38 21 8 9 57 32 72 +25
4 Kırklarelispor 38 19 6 13 60 32 70 +28
5 Van Spor 38 21 11 6 59 35 69 +24
6 Bodrumspor 38 18 11 9 80 48 63 +32
7 Etimesgut Belediyespor 38 18 13 7 63 36 61 +27
8 Karacabey Belediyespor 38 15 12 11 52 41 56 +11
9 Turgutluspor 38 16 16 6 44 56 54 -12
10 Serik Belediyespor 38 13 11 14 51 48 53 +3
11 Pendikspor 38 15 16 7 66 53 52 +13
12 Pazarspor 38 15 18 5 60 64 50 -4
13 Tarsus İdman Yurdu 38 13 15 10 56 55 49 +1
14 Bayburt Özel İdare Spor 38 14 18 6 52 61 48 -9
15 Sivas Belediyespor 38 11 14 13 63 58 46 +5
16 1922 Konyaspor 38 11 18 9 47 49 42 -2
17 Kastamonuspor 38 8 18 12 31 58 36 -27
18 Elazığspor 38 10 22 6 61 90 33 -29
19 Mamak FK 38 6 26 6 32 121 24 -89
20 Kardemir Karabükspor 38 1 34 3 16 109 3 -93
Takım O G M B A Y P AV
1 Diyarbekirspor 30 20 2 8 43 18 68 +25
2 1928 Bucaspor 30 20 3 7 58 18 67 +40
3 Yeşilyurt Belediyespor 30 17 8 5 50 27 56 +23
4 Ofspor 30 14 5 11 43 31 53 +12
5 Arnavutköy Belediye 30 13 8 9 40 29 48 +11
6 Edirnespor 30 12 9 9 34 31 45 +3
7 Belediye Derincespor 29 10 9 10 38 29 40 +9
8 Artvin Hopaspor 30 10 11 9 41 44 39 -3
9 Fatsa Belediyespor 30 10 12 8 22 31 38 -9
10 Kızılcabölükspor 30 9 11 10 34 33 37 +1
11 Nevşehir Belediyespor 30 9 14 7 31 31 34 0
12 Çankaya FK 30 10 16 4 28 48 34 -20
13 1877 Alemdağspor 30 9 15 6 37 48 33 -11
14 Antalya Kemerspor 30 7 17 6 27 50 27 -23
15 Payasspor 29 5 16 8 29 53 23 -24
16 Manisaspor 30 1 20 9 22 56 12 -34
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/04/2022 Fatih Karagümrük vs Kasımpaşa
 09/04/2022 Çaykur Rizespor vs Konyaspor
 09/04/2022 Göztepe vs Kayserispor
 09/04/2022 Beşiktaş vs Alanyaspor
 09/04/2022 Gaziantep FK vs Trabzonspor
 10/04/2022 Yeni Malatyaspor vs Giresunspor
 10/04/2022 Adana Demirspor vs Altay
 10/04/2022 Sivasspor vs Başakşehir FK
 10/04/2022 Fenerbahçe vs Galatasaray
 11/04/2022 Antalyaspor vs Hatayspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/04/2022 Bandırmaspor vs Boluspor
 09/04/2022 Ümraniyespor vs MKE Ankaragücü
 09/04/2022 Gençlerbirliği vs Keçiörengücü
 09/04/2022 Adanaspor vs Balıkesirspor
 10/04/2022 Manisa FK vs Samsunspor
 10/04/2022 Denizlispor vs Tuzlaspor
 10/04/2022 Menemenspor vs İstanbulspor
 10/04/2022 Bursaspor vs Kocaelispor
 11/04/2022 Eyüpspor vs Altınordu
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 09/04/2022 Bayburt Özel İdare Spor vs Niğde Anadolu FK
 09/04/2022 Etimesgut Belediyespor vs Sakaryaspor
 09/04/2022 Kahramanmaraşspor vs Afjet Afyonspor
 09/04/2022 Van Spor FK vs Somaspor
 10/04/2022 Serik Belediyespor vs Diyarbekir Spor
 10/04/2022 Bodrumspor vs Ankaraspor
 10/04/2022 Çorum FK vs 1461 Trabzon FK
 10/04/2022 Sarıyer vs İnegölspor
 10/04/2022 Sivas Belediyespor vs Adıyaman FK
 10/04/2022 Turgutluspor vs Ergene Velimeşe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 10/04/2022 1954 Kelkit Bld.Spor vs Bergama Belediyespor
 10/04/2022 Çatalcaspor vs Fatsa Belediyespor
 10/04/2022 Elazığspor vs Batman Petrolspor
 10/04/2022 Hendek Spor vs Erbaaspor
 10/04/2022 Kahta 02 Spor vs Arnavutköy Belediye
 10/04/2022 Karaman Futbol Kulübü vs Başkent Gözgözler Akademi FK
 10/04/2022 Nevşehir Belediyespor vs Belediye Kütahyaspor
 10/04/2022 Osmaniyespor FK vs Artvin Hopaspor
 10/04/2022 Sancaktepe FK vs Bursa Yıldırımspor
 10/04/2022 Elazığspor - Batman Petrolspor Batman Petrolspor ligdeki son 11 maçında hiç kaybetmedi  Batman Petrolspor yenilmez
 10/04/2022 Nevşehir Belediyespor - Belediye Kütahyaspor Nevşehir Belediyespor ligdeki son 5 maçında hiç kazanamadı  Belediye Kütahyaspor yenilmez
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar

Sizce Türkiye'deki en büyük sorun hangisidir?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI