Bugun...
facebook-paylas
Cennet Kılıçların Gölgesi Altındadır ya da Tek Yol Devrim
Tarih: 12-10-2021 15:21:00 Güncelleme: 12-10-2021 16:16:00


 

Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın 50. ölüm yıldönümü üzerine;

 

 

Niccolò Machiavelli baş yapıtı Prens’te kılıcı olmayan peygamberlerin dinlerinin ayakta kalamadığını tespit etmiştir. Bazılarınızın aklına Yahudilerin savaşmadığı yönünde düşünceler gelebilir ama Freud’un da ifade ettiği üzere Musa Mısırlı bir generaldir.

 

Dr. Hikmet Kıvılcımlı yaşadığı dönemlere uygun devrim stratejisi geliştiren Marksist deyişle somut durumun somut analizini ortaya koyan ve çözümler üreten bir bilgindi. Bu kapsamda onun 1950’li yıllardaki yapıtlarında ve özellikle Eyüp konuşmasında dini ögeleri kullanış biçimi toplumun nabzını tutmakta ve ezilen vatandaşın duygularını bilince taşımaktaydı.

 

Dr. Hikmet Kıvılcımlı bugün yaşıyor olsaydı günümüze ilişkin nasıl bir analiz yapardı? Elbette bilemeyiz. Ancak günümüz Türk toplumuna, özellikle siyasal islamla kirletilmiş hissiyatına, seslenmek için en kolay yolun kendi çağının büyük devrimcisi Hz. Muhammed’in şu sözleri olurdu; Ey insanlar! Düşmanla karşılaşmayı temenni etmeyin. Allah’tan, bela ve musibetlerden uzak kalmayı isteyin. Fakat düşmanla karşılaştığınız zaman da sabredin. Ve bilin ki cennet kılıçların gölgeleri altındadır.

 

Yüzyıllar önceden cennet için kılıçtan korkmamayı öneren peygamberin yolunu takip ettiğini iddia eden bazı hocalar ise günümüzde “evrime evrilen cehenneme devrilir” demek gibi boş bir noktaya gelmiştir.

 

Şüphesiz erken ölmeseydi Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın din bilgisi ve eğitimi bu gibi yüzlerce örnekle günümüz şerefsiz din bezirganlarını ortaya koyarken Brezinsky’nin yeşil kuşak projesine de mayınlar döşeyecekti.

 

Bizim için önümüzde yeni bir görev var. Bu da işsiz kalacak milyonların ortadan kalkmasını önleyecek örgütlenmelerin ne pahasına olursa olsun oluşturulmasıdır.

 

Şimdi Homo Deus’cu sermaye sınıfı hepimizi ortadan kaldırmayı planlayan Filistinli Calut, Alman Hitler ise bizim aramızdan da mutlaka Davutlar, Stalinler çıkacaktır. Bir taraf olmayan bertaraf olacaktır. Tek yol devrimdir.

 Bu yazı 161 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Sizce Türkiye'deki en büyük sorun hangisidir?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI