Bugun...


Bülent Bakan

facebook-paylas
Aydından Aydındır Aydın
Tarih: 19-11-2022 10:39:00 Güncelleme: 19-11-2022 10:39:00


 

Atasözlerine bayılırım. Yaban ellerin ataları da özlü sözlerde bizimkiler kadar yeteneklidir. Çin’den bir atasözü ‘Olağanüstü Zamanlarda Yaşayasın’ der. Biz ise ‘Olağanüstü Zamanlarda Ölüyoruz’. Her dakika inanılmaz ve olağanüstü sarsıntılar geçiriyor gezegen. Can Yücel’in ‘İşte bu iş’ şiiri 18 Kasım 2022 tarihinde 9.000 şiddetinde sarsıldığımız öğleden sonrasını anlatıyor. Bu sarsıntı sonunda ‘Aydın Bir Sonbahar Yaprağı’ kaydı gitti elimizden. Bir yıldız eksildi gökyüzünden.

 

Shakespeare

 

Beautiful is terrible

Terrible is beautiful demiş

 

Bu söz Türkçe şöyle söylenir mi acep?

Güzelden güzeldir gazel

 

-O düşen sonbahar yaprağı-

 

Ve müthiş

Benim şiirden anladığım işte bu.

 

Türkçe kürenin en güzel dilidir. Rosetta Taşından bellidir ki çatışan ve çarpışan dillerin kendisidir. Diller arasında güzellik yarışması pek adaletli değildir. Her daim tek bir kazanan olur, Lingua Franka haricindekiler geride kalır biraz. Köklü diller hayata tutunur; bunu pek önemsemez. Ne de olsa yedi bin yüz elli bir dil konuşuluyor kürede bugün. Bir o kadar da göçüp giden vardır. Sanat hayatın en önemli enstrümanıdır dil.

 

Aydın ana dilde iyi olandır. Ana olmayan dillerde iyi olmanın yolu da ana dilden geçer. Çoklu evrende yaşadığını bilen Aydınlar için çok dilli olmak kaçınılmaz bir gerekliliktir. Ana diline ve Ata’nın mirasına küsenler arasından bir Aydın çıkabildiği görülmemiştir.

 

Yine uzak yerlerden bir atalar sözü ‘Bir şey dilerken dikkatli ol. Dileğin gerçek olursa şaşırma sakın!’ der. Bir 12 Eylül genci olarak zamanı geldiğinde Aydın olmayı dilediğimi hatırlıyorum. Aydın olmanın ne kadar ağır bir yük olabileceğini tahmin edemezdim. Bütün bir insanlığın yükünü sırtlanmak ve mücadele etmek insanı fazlasıyla yoruyor. Bazen bu yorgunluk Aydın bir insan için dayanılmaz olabiliyor.

 

Sanat Hayat yaşamın her canlı için ne kadar eşsiz, biricik ve kaçınılmaz bir şekilde kutsaldan daha kutsal olduğunu anlamak için verilen çabaların tamamı demektir. Aydın sanatçıdır. Bilim adamıdır Aydın. Okyanus Bilimcidir. Suyun üstünü bildiği gibi suyun altını da bilir.

 

Aydın bir ‘Siyah Kuğu’dur. Siyah Kuğu görmeye alışık olmadığımız bir güzelliktir. Beklenti kuğuların tamamının beyaz olması yönündedir. Beyaz olmayan kuğu ile karşılaşınca ortaya çıkan sürpriz nadir yaşanabilecek bir etkiye sahiptir. Bugün Aydın tam anlamıyla bir Siyah Kuğu etkisi bırakmıştır.

 

Çok az insan gerçek bir AYDIN olabilme şansı yakalar. Alçakgönüllü bir enerji yaratma uzun yıllar sonunda ortaya çıkabilecek bir sonuçtur. İstense bile böyle bir etki ortaya çıkarmak mümkün olmayabilir.

 

Bu nedenle ‘Beautiful is Terrible; Terrible is Beautiful’ demiş William Shakespeare. Yaşadığımız dönem Post Shakespeareyen dönemdir. Bu dönemin en katlanması zor özelliği Aydın’ın göz önünden kaybolmasıdır. Bütün kürede Aydın kimliğinin bir anda sahneden çekildiğini görüyoruz. Aydın olmak oldukça yorucu bir iştir. Aydın olmak hiçbir dönem kolay olmadı.

 

‘Güzelden güzeldir gazel-O düşen sonbahar yaprağı-‘ Aydın bir sonbahar yaprağı gibi düşse de etkisini nesiller boyu bir şekilde sürdürecektir. İnsanların hayatlarına pozitif bir dokunuş sağlıklı nesiller yetişmesinde önemli bir role sahiptir. İşte o yüzden Aydın’ın mücadelesi güzeldir. Yorgunluğu da Aydın’a özeldir.

 

Aydın özel insandır.

 

Özel insanlar özlenir.

 

Bugün Aydın en çok özlediğimiz insandır.

 

Çünkü Aydından Aydındır Aydın.

 

Bu Yazı Piri Reis Üniversitesi Ailesinin sevilen hocalarından Öğretim Görevlisi Dr. Aydın Şıhmantepe’nin aniden aramızdan ayrılışı sonrasında acımızı paylaşmak için kaleme alınmıştır.  

 

 

 

 

 Bu yazı 1797 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

AKP Nasıl Kazanıyor?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI