Bugun...


Ahmet Kale

facebook-paylas
Bir Yayınevinin Öyküsü
Tarih: 23-07-2022 12:08:00 Güncelleme: 23-07-2022 12:10:00


Sitemizdeki köşesinde yaklaşık iki sene boyunca Kıvılcımlı eserlerinin tanıtımını yapan, kendisini Kıvılcımlı düşüncesinin tartışılmasına ve eserlerinin yayınlanmasına adayan Ahmet Kale’den, yine Kıvılcımlı düşüncesinin yayılmasına katkı sağlamış olan Sosyal İnsan Yayınları’nın öyküsünü anlatmasını rica etmiştik. Ahmet Kale, uzun bir süre Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı yayın evinin öyküsünü yazmayı kabul etti. Kendisine teşekkür ediyor ve bu haftadan itibaren ‘Bir Yayınevinin Öyküsü’nü yayınlamaya başlıyoruz. (www.aynahaber.org)

 

 

2014 yılının Kasım ayında benim bir çalışmam Bilim ve Gelecek Kitaplığı yayınevinden kitap olarak yayınlanmıştı. “KIVILCIMLI KÜLLİYATI (Ayrıntılı Bibliyografya)” başlığıyla yayınlanan bu çalışmamda Türkiye Sosyalist hareketinin en üretken ismi olan, benim de devrimci önderim olarak kabul ettiğim Dr. Hikmet Kıvılcımlı’nın o zamana kadar yayınlanmış olan bütün kitap ve broşürlerinin tanıtımlarını yapmıştım. GİRİŞ yazısında, tanıtımları yaparken esas aldığım metinler olarak da 5 yıl genel yönetmenliğini yaptığım Sosyal İnsan Yayınları’nın metinlerinden yararlandığımı yazmıştım.

 

“Kitapta çeviri ve telif olarak yayımlanmış toplam 68 kitabın kısa veya uzun tanıtımları yapıldı. Bu eserlerden yapılan tüm alıntılarda, kitapların Sosyal İnsan Yayınları tarafından yapılmış baskıları esas alındı.” (Giriş yazısı s. 16)

 

Yine aynı Giriş yazısında bir de şunları demiştim:

“Yayınlanmış eserlerin derli toplu biçimde, yeniden ve sıralı olarak basılması 2011 Temmuz ayını buldu. Yayınlanmamış kitapları gündem etmemiz gereken bir döneme gelmiştik ki, yayınevinin finansörü ile yollarımız ayrıldı. Ayrıntılarını ilerde yazacağım, “Bir Yayınevinin Öyküsü”nde açıklayacağım için şimdilik bu belirleme ile yetiniyorum.” (Giriş yazısı s. 12)

 

Kitabımı okuyanlara bu sözü vermemin üzerinden 8 yıl geçmiş neredeyse. Yaşam gailesi ve başka birçok görevlerden dolayı hep ertelemişim, artık yazmalıyım dedim.  

 

Sosyal İnsan Yayınları, daha önceki hazırlık çalışmalarını (3 yıl)  bir yana bırakırsak 2006 yılı Haziran ayında resmen kurulan, benim yönettiğim zamanlarda, 5 yılda tamamı Kıvılcımlı’dan 57 kitap, 8 broşür basan ve yayan bir yayınevi idi. Ayrıca bu çalışmalara Kıvılcımlı’nın olmayan 6 kitabını da eklemeliyiz.

 

Yayınevi, yukardaki alıntıda da belirttiğim gibi Kıvılcımlı ustamızın o zamana dek yayınlanmış eserlerinin “derli toplu biçimde, yeniden ve sıralı olarak basılması” amacıyla kurulmuştu. 5 yıllık süre içinde bu amacımızı büyük ölçüde gerçekleştirdiğimizi düşünüyorum. “Bütün Eserler” formatı içinde, neredeyse ortalama olarak yılda 10-12 kitap basıp yayarak hızlı sayılabilecek bir yayıncılık yapıldı.

 

2011 yılı Ağustos ayı başında yayınevinde yollarımız ayrıldı. Ben o zamandan sonra da değişik yayınevlerinden Kıvılcımlı’nın bazı hiç yayınlanmamış eserlerini yayınladım. Ayrıca, bir yandan çeşitli TV ve Youtube kanallarında sayısız programlara çıkıp, bir yandan da imkân bulduğum yazılı mecralarda da Kıvılcımlı kitaplarının tanıtımlarını sürdürdüm. Yıllarca yeni ve başarılması gereken görevleri hatırlatıp durdum.

 

Kıvılcımlı ustanın henüz yayınlanmamış, hatta içeriğini dahi henüz bilmediğimiz epey yazısı ve eserleri var. Daha önceki bir yazımda sıraladığım gibi, yarı çevrilmiş, gözden geçirilmeyi bekleyen uzun yazılar var. Yeni harflere aktarılmış durumda olan birkaç edebi eseri var. Bütün bu görevler için ciddi ve sistemli biçimde kolektif bir çabanın örgütlenmesi için de çağrılar yapıp durdum ama bir sonuç alamadım. Kıvılcımlı izleyicisi olduklarını, ancak mecbur kaldıkça ve utangaçça söyleyebilen kimi gruplardan etkili bir çaba beklememeyi de öğrenmiş oldum bu süreçte.

 

Sosyal İnsan Yayınları’nın kuruluş çalışmalarına başlamamızdan bu yana 19, ilk kitabın yayınlanmasının üzerinden de 15-16 yıl geçmiş durumda. Gerek yayınevinin aktif olduğu zamanlardaki yayıncılık çalışmaları, gerekse benim yayınevimden püskürtülmemden sonra yaptığım Kıvılcımlı yayıncılığı faaliyetlerimde epey deneyim birikti. Bu deneyimleri genç sosyalist arkadaşlarla paylaşmak gerek diye düşünerek yazıyorum bu yazı dizisini.

 

Yazılarımda ağırlıklı olarak Sosyal İnsan Yayınları’nın kuruluş öncesinden başlayıp, 2011 yılında ayrılmamızla biten 8 yıllık faaliyetler ağırlık taşıyacaktır. Çünkü:

 

  1. Gerek Kıvılcımlı’nın sağlığında, gerekse ölümünden sonra yapılan Kıvılcımlı yayıncılığında özel bir yeri vardır Sosyal İnsan Yayınları’nın. Daha önce denenmeye çalışılmış ama sürdürülememiş (sanırım Bibliyotek yayınları) “Bütün Eserler”in sıralı ve sistemlice basılması ancak bu yayınevi ile mümkün olabilmiştir.

 

  1. Yeri geldiğince anlatılacağı üzere, bazı kitaplara tanıtıcı ek metinler bulup eklenmiştir. Böylece daha önce yayınlanmış olan bir kitap bile ek belgelerle zenginleştirilmiştir.

 

 

  1. Kitap olarak yazılmış eserlerin dışında bazı uzun yazılar kitaplaştırılmış, bazı konularda yazılardan derlemeler yapılarak yeni kitaplar oluşturulmuştur.

 

  1. Aktif olunan süre içinde bütün kitap fuarlarına katılınmış, tanıtıcı paneller örgütlenmiştir.

 

 

  1. O zamana kadar yapılan bütün yayıncılık faaliyetleri de önemlidir ama Sosyal İnsan Yayınları, Kıvılcımlı kitaplarının basımı ve tanıtımında yeni ve önemli katkılar sağlamıştır.

 

Bütün bu ve eklenebilecek başka nedenlerle yayınevi dönemindeki deneyimlerin yazıya dökülmesi, kayda geçirilmesi ve genç arkadaşlara aktarılması önem taşıyor kanaatindeyim.

 

Yayınevi sürecinde geçen 8 yılda olumlu, olumsuz birçok şey yaşandı. Gerek yayıncılıkta, gerekse kişisel hayatımızda sık sık karşı karşıya geldiğimiz kişiler ve bazı gruplar oldu. Bu yazıda olabildiğince şahsiyattan kaçınarak –ancak mecbur kalındığında da çekinmeden girerek- yayıncılık ilkeleri ve yapılan işler üzerinde durmaya çalışacağım.

 

Görevler çok ve ayrıntılı ama gerekli de. Bu görevlerde, şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da bana düşenleri gücüm ve sağlığım oranında yerine getirmeye çalışacağım.

 

Sonraki Yazı: YAYINEVİNİN KURULUŞUNDAN ÖNCESİBu yazı 3859 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

AKP Nasıl Kazanıyor?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI