Bugun...


Ahmet Kale

facebook-paylas
OA DOSYASI (Kıvılcımlı'nın yurt dışına kaçışının perde arkası)
Tarih: 14-05-2022 09:01:00 Güncelleme: 14-05-2022 09:01:00


Bugün tanıtacağım kitap Kıvılcımlı'nın yazdığı bir kitap değil. 5,5 aylık yurt dışı serüveninde kendisinin yazdığı GÜNLÜK ANILAR kitabını yayınlamış ve bu sitede tanıtmıştım. OA Dosyası bir derleme. Kıvılcımlı ile birlikte yola çıkan Orhan Aksungur(OA) ve Ahmet Camuşçuoğlu ile sonradan ancak kıvılcımlı'nın ölümüne yakın buluşulabilen Fuat Fegan'ın kaçış süreci ile ilgili kendi aralarındaki yazışma ve değerlendimeler var dosyada. Ek olarak benim değişik yerlerden bulup eklediğim bir kaç yazı da var. 2018 yılında yayınladığım bu derlemenin sunuş yazısını düzeltip yayınlıyorum tanıtım için.

 

SUNUŞ

Fuat Fegan’ın derleyip mikro fişlere geçirdiği, daha sonra kendilerinin “yurtdışı arşivi” olarak adlandırdığı fişlerin arasında OA DOSYASI başlıklı bir dosya vardı. Sosyal İnsan yayınları yöneticisi iken yayınlamak için fişleri taradığımda bu dosya dikkatimi çekmiş, ilerde değerlendirmek için ayırmıştım. Yayınevinden ayrıldıktan sonra dosyayı tekrar okudum. Kitapta da göreceğiniz gibi dosya Kıvılcımlı ile yurtdışı serüvenini yaşamış olan iki kişinin (Orhan Aksungur ve Ahmet Camuşçuoğlu), bir de onlara 1971 Eylül sonuna doğru katılan Fuat Fegan’ın kendi aralarındaki (kaçışla ilgili) yazışmalardan oluşuyordu. Ek olarak Orhan Aksungur’un önce Bulgaristan Komünist Partisi’ne, sonra da Suriye BAAS Partisi’ne yazdığı raporlar vardı.

 

80’li yıllarda önce (1983) Fuat Fegan, daha sonra (1985) Ahmet Camuşçuoğlu sır biçimde ortadan kayboldular. Otuz yılı aşkın bir zaman geçtiği halde hâlâ ne sağ ne ölü oldukları kesin olarak bilinmiyor. (Son yıllarda Fuat Fegan’ın yaşadığına, Girit adasında olduğuna dair bilgiler çıktı ortaya.) Kıvılcımlı’nın son nefesinde yanı başında olan bu iki kişinin art arda gizemli bir biçimde ortadan kaybolması araştırılmaya değer bir konu. Gerek sağ oldukları dönem, gerekse kaybolduklarından sonrası bu kaçış günlerinden izler taşıyor olsa gerek. Bu konuda biriktirdiğim bilgi ve belgeleri yayınlama imkânı bulurum umarım.

 

Bu arada üçüncü kişi olan O. Aksungur da epey maceralı bir dönemden sonra ortalıktan ayrılmış, inzivaya çekilmişti adeta. Sosyal İnsan Yayınları’ndan ayrıldıktan sonra Kıvılcımlı’ya ait her türlü bilgi ve dokümanı gün ışığına çıkarma çabalarım sürdü. Bu arada OA DOSYASI’nı da yeniden değerlendirdim yayınlamak için. Metin silikti, sayfalar mikro fişten büyütüldüğü için netliğini yitirmişti. İlerleyen yıllarda Hollanda’daki Enstitü’de çalışma yapan bir akademisyen arkadaşımdan daha okunur bir fotokopi nüsha edindim. Metin bence önemliydi. Çeşitli çevrelerle paylaştım, yayınlanması için yardım talep ettim. Nihayet bu günlerde (Mayıs 2018) bir grup gönüllü arkadaşın katkılarıyla finansman sorunu çözüldü. Katkı koyan her arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ederim.

 

Bu arada hayatta olan ya da kaybolmamış olan O. Aksungur’a metni ulaştırmaya da çabaladım. Yakınları vasıtasıyla metni ulaştırdım. Metni yayınlayacağımı, başvurulabilecek tek tanık olarak kendisinin metne katkısı, eleştirisi, itirazı varsa iletmesini istediğimi de bir mektupla ilettim. Üzerinden çok zaman geçmesine karşın bir cevap alamadım.

 

Kıvılcımlı ‘GÜNLÜK ANILAR’ında kaçış döneminin o günkü olaylarına da değinir. Ancak burada okuyacağınız metinler Kıvılcımlı’nın değinmediği, kaçış günlerinin perde arkası denecek yazışmalar. Ayrıca şimdiye kadar yanlış bilinen birçok konuda da ilk ağızdan bilgiler içeriyor. Özellikle BKP (Bulgaristan Komünist Partisi) ile ilişkiler konusunda çarpıcı şeyler var.

 

Ayrıca kitaba birtakım ekler de koyduk. Bunlar: Kıvılcımlı’nın Fuat Fegan’a çektiği telgraf, Eşi Emine Kıvılcımlı’ya yazdığı mektup, O. Aksungur’un Açıklaması, 1975 VP MK Açıklaması, Yalçın Okut’un yazısı, Laz İsmail’le ilgili “TKP” içinden bir açıklama, 5 Mayıs 1971 tarihli Rum Gazetesi, Kıvılcımlı’nın Suriye makamlarına yazdığı rapor.

 

Son olarak böyle bir derlemeyi yayınlayarak devrimci ortama sunulmasına katkıda bulunan Sorun Yayınları’na özellikle teşekkür etmeliyim. Nisan 2018

 

 Ahmet KaleBu yazı 1160 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Sizce Türkiye'deki en büyük sorun hangisidir?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI