Bugun...


Fatih Akbulut

facebook-paylas
GÜNLÜK YAŞAM VE SEÇİM- 3
Tarih: 02-08-2014 14:56:00 Güncelleme: 09-08-2014 10:47:00


Neymiş efendim halk(lar) demokratik bir şekilde cumhurbaşkanını ilk kez seçecekmiş. Demokrasi sandık demekmiş. Evet doğru, yalan söyleyen kimse ölmüyor. Ama yalan söyleyen yüzünden bir sürü masum ölüyor. Yıllardır lider sultası altında yaşayan insanların önüne, sandık " kırk katır mı kırk satır mı? " dayatmasıyla konmuyor mu? Ve bir de ardından, sandığa gitmek vatandaşlık borcudur, ödevidir denmiyor mu, insanın çıkıp ortaya göbek atası geliyor. Hangi demokrasi? Demokrasi diyenlerin hepsi başta anayasası olmak üzere siyasi partiler, seçim yasaları, seçim barajı, insan hak ve özgürlükleri konusundaki yasalar, işçi sağlığı ve güvenliğinden tutun da sağlık yasalarına kadar en temel yasaların demokratik olmadığını söylerken bu aldatmacaya biz milyonlar nasıl kanıyoruz ki?

İşte bu ortamda yapıldı geçmişteki seçimler ve bu ortamda yapılacak belki de nice seçimler. Gerçek bir demokrasinin olmazsa olmazları olan bu yasalar yaşamın somutları olmadan yapılacak her seçim sadece liderlerin gösterdiklerini seçmekten öte geçmeyecek ve bu da hep ehven-i şer üzerinde sürüp gidecektir.

Ancak hepimizin de kabul ettiği içinde bulunduğumuz gerçeklikler var; ülke giderek daha büyük karmaşalara ve baskı ve tek adamlık devrine doğru gidiyor. Yıllarca vesayet, darbe, anarşi, bölünme korkusu, ekonomik çöküş altında inim inim inleyen bir insanlar topluluğu iken şimdi artık George Orwell'in 1984'üne doğru gidişin ayak seslerinin bunlara eklenmesiyle korku ve ürküntülerimiz katlanmış durumda. Buna dur diyecek, ülkede hepimizin gerçek demokrasinin ( ezilenin ezilmekten kurtulduğu, ezenin ezmekten utandığı ve vazgeçtiği, insanların daha eşit, daha özgür, daha yaşanılabilir bir çevrede soluk aldığı, yoksulluğun kader olmadığı, sömürünün yokolduğu bir dünya düzeninin) kurulması özlemi herkeste yok mu?

Ütopya gibi gözükse de bunun insan doğasına en uygun yapı olduğunu kim inkar edebilir? Bunu başarmak, ancak bireyselliğin bir araya gelerek bütünleşerek, dayanışarak kitleselik kazanmasıyla olacağı da sosyolojik bir gerçekliktir. İşte bu sosyolojik gerçekliği bu seçimde de yitirdik gibi gözüküyor.

Muhalefetin en büyüğü olarak CHP'nin MHP'yi destek olarak yanına çekecek ve günlük politikanın gereğiymişcesine ılımlı İslam tabanlı bir aday göstermesi yerine, böyle anti-demokratik seçimlerin meşruiyetine son verecek seçimi boykot etmesi gelecek açısından çok daha yararlı olacaktı diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Hatta genel seçimlere bir kala, sine-i millet seçeneği bile düşünülmeliydi belki de. Bunu yaparken MHP'nin gerçek tavrı ve geçmişte AKP'ye değnek olma durumunu da test etmiş olurdu bu halk. Hele bu protestoya MHP'nin de ikna edilmesi %40'ın üstüne çıkacak bir protesto ile ülkeyi bambaşka umutlara sokardı kanımca.

Bunu, tam da yaşamın matematiği içinde düşündüğümü söylemek istiyorum. Şöyle ki: Eğer çok büyük anomaliler (seçime katılımın düşük olması ve geçersiz oyların çokluğu) olmazsa ilk turda hiçbir adayın seçilemeyeceğinde herkes hem fikir gibi. Ya ikinci tur? Seçimin gerçek belirleyicisi olacak olan BDP/HDP ve %3'lük oyuyla Fazilet Partisi(FP) unsurlarının her iki adaya destek vermeme ilanından sonra sandığa gitmeyecekleri veya geçersiz oy kullanacakları düşünülürse, bu durumda zaten RTE'nin ikinci turda seçilmesi garanti gözükmektedir. Kürt açılımı ve FP ile AKP'nin aynı gömlekten gelmesi nedeniyle bu çıkarsamanın yanlış olamayacağını söylemek saçma olmaz sanırım. Bu hesap yeni ortaya çıkmış bir hesap olmadığı gibi çok da basit ve ülke gerçeklerine uyan bir hesaptır. Kısacası, seçime katılımın ve/veya geçersiz oy miktarının artması durumunda RTE’nin seçimi kazanacağını İstatiksel verilerin gösterdiğini bilmeyen kaldı mı ki? İşte bu iki partinin bu seçimi ikinci turda boykot etmesi karşısında zaten çatı adayının şansının kalmayacağı ayan beyan ortada değil midir?

Doğal olarak seçimin büyük kitlelerce protesto edilmesine karşı,  RTE'nin " yenileceklerini bildikleri için seçimden kaçtılar " şeklinde geliştireceği "meşruiyeti sağlama" söylemlerini bertaraf etmek ise, güçlü bir muhalefet ile çok da zor olmazdı, hem iç hem de dış kamuoyu nezninde. Bu anda “ Nerede o muhalefet? “  diyen sesleri duyar gibi oluyorum.  Buna yanıtı ise zaten o kitleleri protestoya sürükleyebilen muhalefet çoktan ve çok rahat yapmış olur ve bu soruda boşluğa düşeceği için hiç sorulmamış olurdu.

Meşruiyeti büyük protesto ile sorgulanır hale gelen böyle bir seçim sonucunda, zaman içinde de eğer söylendiği gibi tek adamlık ve tek adam vesayeti gerçekLeştiği takdirde, zaten sosyal çelişkiler toplumu yeni çözümlere gebe bırakacak kadar keskinleşecek ve yeni çözümleri dayatacak anlamına gelecektir. Meşruiyeti olmayan bir seçimin karşısında dikilecek % 40’ın üstündeki kitlelerle çok daha rahat denetim mekanizmaları çalıştırılıp demokrasinin önü açılabilir kanımca. Yani zaman doğanın diyalektiğini çalıştıracak ve çözümler zaman içinde gelecektir.

Ancak, geçmişe yönelik test dahi edilemeyecek bu öngörülerimizin kafa karışıklığını artırmak amaçlı olmadığını sadece fikir jimnastiği yapma ve geleceğe bir kandil ışığı amaçlı olduğunu söylemeliyim.  Peki, şu anki gerçeğe dönüp ne yapılabilir diye sorarsak? Bu durum AKP, BDP/HDP, RP açısından hiç de kafa karışıklığını gerektirecek durum değildir diyebiliriz tereddütsüz. Onlar çok rahattırlar geçmişleri ve gelecekteki beklentileri çerçevesinde. Rahatsızlık CHP'nin tabanındadır. Yukarı tükürseler bıyık, aşağı tükürseler sakal deyişindeki ikilem içinde ne yapacağını bilmez haldeki bu insanlar, parti ve partililerde kaygı yaratmaktadırlar. Ya gidip RTE'nin önlenemez yükselişine dur diyeceklerini düşündükleri şekilde oy verecekler veya sandığa gitmeyip RTE'nin ekmeğine yağ süreceklerdir bu tabanın çoğunluğunun düşüncesine göre.

MHP'nin tavrı parti olarak belli olmasına karşın tabanının diğer partiler gibi kemikleşmiş şekilde parti politikasını desteklemediği çokça dillendirildiğnden onların da kafalarının karışık olduğunu söylemek saçmalamak olmaz galiba.

Seçim propagandalarının siyasetin tüm eksileriyle gözümüzün önünde sürdüğü bir süreçte,  CHP-MHP çatı adayının Özal'ın mezarında gözyaşı dökmesi zihniyet olarak onun da RTE’den hiçbir farkı olmadığının en büyük kanıtıdır bana göre. Her ne kadar tarafsız, ne kadar diplomat inceliği, ne kadar hazır cevaplık yeteneği olursa olsun, ülke insanına hitap edecek belagat ve hitabet ve ülkenin insanını tanımamaktan dolayı zorlanacak olan bir adayıdır çatı adayı.

Üstelik seçilse bile gelecek süreci çok olumlu olarak etkileyebileceğini düşünmüyorum açıkçası. Hele bu çirkin siyaset koşulları içinde etraftaki danışman sürüsünün etkisi ile bir sürü hatalar da yapacaktır. Geçmişteki bir reklamda söylendiği gibi " yok birbirimizden farkımız ama..... " sloganı geliyor aklıma.

Normal koşullarda  " kesinlikle ben oy vermeyeceğim, veren CHP'liler de çok büyük yanlış yapıyorlar..." diyebileceğim  birisi olmasına karşın herkesin kendi dünya görüşü ve algılayışı çerçevesinde vicdanının sesini dinleyip o şekilde oy vermesi benim önerim olacaktır. Her ne kadar seçimin sonucunun ne olacağını yüzde yüz kestirilemese de ilk tur seçimin sonuçları çok önemlidir. En azından ikinci tura ( eğer olursa) ilk turun sonuçlarına göre yaklaşılmalıdır. Ben bu sonuçlara bakarak karar vermek istiyorum.

Bu söylediğim hiç bir şekilde olumlu veya olumsuz olarak yorumlanmamalıdır. Bu ülke ne badireler atlatmıştır bu bağlamda; bu ne ilk anti-demokratik seçimdir ne de son. Onun için kimseyi aymazlık, vatan hainliği ve/veya başka şekilde suçlamamak gerekir. Herşeyden önce, şimdilerde herkesin lanetlediği bir dönem olan 12 Eylül Anayasasına %90'nın üstünde oy vemiş bir ülkenin insanları ve çocuklarıyız. Üstelik bu insanlar, 1923'ten sonra doksan yıldan fazla gizli açık inandıkları yolda azimle çalışmış, çabalamış ve karşı-devrim süreci olarak adlandırılan bu süreci din faktörünü ve ezilmişlikle beraber çok iyi kullanarak ve halen de kullanmakta olarak iğne ile kuyu kazarcasına değerlendirmişlerdir.

Gelişen teknolojilerle süreçler kısalacağı için artık gerçek demokrasinin (gönlümde yatan sosyalizmin) kazanılması için belki de bu denli uzun olmayacak süreçler için hazırlanmak gerekmektedir. Futbol fanatiklerinin, her yenilen takımın futbolcusundan maç sonrası duydukları o klasik söylemi burada yinelemek gerekmez, değil mi?

Neyse biliyorum çoğu zaman parmaklara klavyenin bile isyan ettiğini hissederken, okuyanın nasıl isyan edeceğini de düşünmek gerekir galiba... Ancak şunu söyleyeyim: " Yılmak yok, esas mücadele şimdi başlıyor..."

İlk yazı ve ilk paragrafta yazdıklarımı zaten unuttuğunuz için kendimi suçlu  hissedecek sorular sormayacaksınız eminim... Ama ben anımsatayım bir itiraf daha olması için: Yine şiir yok, yine sanat yok, yine sinema yok, yine duygular yok tartışmamızda... Affola; gelecek günlerde daha aydınlık umutlarda, aşkla, sevdayla diyelim. Umarım hepimiz bayram tadında bayram geçirmişizdir....

Ziverbey  27.Temmuz.2014

 

Bir ateş yanıyor meydanda,

Sazlar çalıyor

Direnişe;

Ve isyana dair

Tüm yumruklar;

Dökülen kanlar destan yazmakta

Gepgenç;

Sekiz, on, yüz, onbin,

Sayılar anlanmını yitirmiş,

Kenetlenmiş eller,

Kenetlenmiş yürekleri taşıyor,

Geleceğin özgürlüklerine...

Ziverbey   23.Mart.2014Bu yazı 5773 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
HAVA DURUMU
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
PUAN DURUMU
Takım O G M B A Y P AV
1 Trabzonspor 27 16 3 8 62 29 56 +33
2 Başakşehir FK 27 16 3 8 52 25 56 +27
3 Galatasaray 26 14 4 8 44 20 50 +24
4 Sivasspor 26 14 5 7 47 29 49 +18
5 Beşiktaş 27 13 9 5 41 34 44 +7
6 Alanyaspor 27 12 8 7 44 27 43 +17
7 Fenerbahçe 27 12 8 7 48 35 43 +13
8 Göztepe 27 10 10 7 32 33 37 -1
9 Antalyaspor 27 8 10 9 31 44 33 -13
10 Gaziantep FK 26 8 10 8 36 41 32 -5
11 Denizlispor 26 8 11 7 26 34 31 -8
12 Kasımpaşa 27 8 14 5 40 51 29 -11
13 Gençlerbirliği 26 7 12 7 33 44 28 -11
14 Konyaspor 26 5 10 11 21 33 26 -12
15 Yeni Malatyaspor 27 6 14 7 39 42 25 -3
16 Çaykur Rizespor 26 7 15 4 26 44 25 -18
17 MKE Ankaragücü 26 5 13 8 23 45 23 -22
18 Kayserispor 27 5 15 7 29 64 22 -35
Takım O G M B A Y P AV
1 Hatayspor 28 15 5 8 38 23 53 +15
2 BB Erzurumspor 28 13 7 8 30 22 47 +8
3 Bursaspor 28 14 7 7 43 35 46 +8
4 Adana Demirspor 28 12 7 9 55 35 45 +20
5 Akhisarspor 28 12 7 9 36 31 45 +5
6 Fatih Karagümrük 28 11 7 10 40 34 43 +6
7 Altay 28 11 7 10 36 30 43 +6
8 Ümraniyespor 28 11 10 7 39 39 40 0
9 Giresunspor 27 10 9 8 30 33 38 -3
10 Keçiörengücü 28 8 9 11 21 22 35 -1
11 Balıkesirspor 28 8 9 11 30 33 35 -3
12 Menemenspor 28 9 11 8 32 38 35 -6
13 İstanbulspor 27 7 8 12 38 34 33 +4
14 Altınordu 28 7 11 10 32 39 31 -7
15 Boluspor 28 4 11 13 24 36 25 -12
16 Osmanlıspor FK 28 6 13 9 32 42 24 -10
17 Adanaspor 28 3 14 11 26 42 20 -16
18 Eskişehirspor 28 7 16 5 32 46 11 -14
Takım O G M B A Y P AV
1 Samsunspor 28 23 1 4 64 11 73 +53
2 Manisa FK 28 19 3 6 79 31 63 +48
3 Hekimoğlu Trabzon 28 17 7 4 51 34 55 +17
4 Sancaktepe FK 28 16 8 4 51 23 52 +28
5 İnegölspor 28 13 9 6 41 30 45 +11
6 Afjet Afyonspor 28 13 11 4 47 30 43 +17
7 Tarsus İdman Yurdu 28 14 13 1 45 39 43 +6
8 Pendikspor 28 11 10 7 40 39 40 +1
9 Sarıyer 28 11 10 7 34 33 40 +1
10 Zonguldak Kömürspor 28 9 10 9 35 37 36 -2
11 Çorum FK 28 11 14 3 36 42 36 -6
12 Hacettepe Spor 28 11 15 2 37 48 35 -11
13 1922 Konyaspor 28 9 13 6 38 45 33 -7
14 Kırklarelispor 28 8 11 9 25 41 33 -16
15 Başkent Akademi FK 28 9 15 4 37 41 31 -4
16 Amed Sportif 28 7 14 7 28 46 28 -18
17 Gümüşhanespor 28 7 17 4 31 57 25 -26
18 Şanlıurfaspor 28 0 27 1 10 102 14 -92
Takım O G M B A Y P AV
1 Serik Belediyespor 28 16 5 7 49 24 55 +25
2 24Erzincanspor 28 14 4 10 47 22 52 +25
3 68 Aksaray Belediyespor 28 14 6 8 43 27 50 +16
4 1928 Bucaspor 28 14 7 7 47 34 49 +13
5 Artvin Hopaspor 28 12 5 11 38 21 47 +17
6 Düzcespor 28 12 6 10 32 18 46 +14
7 Karaköprü Belediyespor 28 10 6 12 25 22 42 +3
8 Çatalcaspor 28 9 5 14 39 28 41 +11
9 Silivrispor 28 8 6 14 37 31 38 +6
10 Sultanbeyli Bld. 28 9 8 11 33 27 38 +6
11 Kızılcabölükspor 28 8 8 12 39 37 36 +2
12 Yomraspor 28 9 10 9 28 30 36 -2
13 52 Orduspor FK 28 7 7 14 21 20 35 +1
14 Çankaya FK 28 9 12 7 33 37 34 -4
15 Şile Yıldızspor 28 6 11 11 23 30 29 -7
16 Erzin Spor Kulübü 28 6 12 10 27 34 28 -7
17 Tokatspor 28 1 23 4 16 66 7 -50
18 Manisaspor 28 1 24 3 16 85 0 -69
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 14/06/2020 Gençlerbirliği vs Konyaspor
 14/06/2020 Çaykur Rizespor vs Galatasaray
 14/06/2020 Gaziantep FK vs MKE Ankaragücü
 15/06/2020 Sivasspor vs Denizlispor
 19/06/2020 MKE Ankaragücü vs Başakşehir FK
 20/06/2020 Kayserispor vs Gençlerbirliği
 20/06/2020 Denizlispor vs Beşiktaş
 20/06/2020 Yeni Malatyaspor vs Göztepe
 21/06/2020 Kasımpaşa vs Fenerbahçe
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 19/06/2020 Giresunspor vs Adanaspor
 19/06/2020 İstanbulspor vs Hatayspor
 20/06/2020 Keçiörengücü vs Bursaspor
 20/06/2020 Balıkesirspor vs Menemenspor
 20/06/2020 BB Erzurumspor vs Eskişehirspor
 21/06/2020 Ümraniyespor vs Fatih Karagümrük
 21/06/2020 Altay vs Akhisarspor
 21/06/2020 Boluspor vs Altınordu
 22/06/2020 Adana Demirspor vs Osmanlıspor FK
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Bandırmaspor vs Kahramanmaraşspor
 18/07/2020 Bayburt Özel İdare Spor vs Sivas Belediyespor
 18/07/2020 Eyüpspor vs Van Spor
 18/07/2020 Kastamonuspor vs Etimesgut Belediyespor
 18/07/2020 Kırşehir Belediyespor vs Ergene Velimeşe
 18/07/2020 Niğde Anadolu FK vs Bodrumspor
 18/07/2020 Sakaryaspor vs Kardemir Karabükspor
 18/07/2020 Tuzlaspor vs Uşak Spor
 25/07/2020 Ankara Demirspor vs Tuzlaspor
Tarih Ev Sahibi Sonuç Konuk Takım
 18/07/2020 Çankaya FK vs Tokatspor
 18/07/2020 Düzcespor vs Manisaspor
 18/07/2020 Erzin Spor vs Artvin Hopaspor
 18/07/2020 Karaköprü Belediyespor vs Serik Belediyespor
 18/07/2020 Silivrispor vs 52 Orduspor FK
 18/07/2020 Şile Yıldızspor vs Kızılcabölükspor
 18/07/2020 1928 Bucaspor vs Sultanbeyli Bld.
 18/07/2020 24Erzincanspor vs Yomraspor
 18/07/2020 68 Aksaray Belediyespor vs Çatalcaspor
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ
resmi ilanlar

Türkiye'de Açıklanan Corona Sonuçlarına İnanıyor musunuz?


NAMAZ VAKİTLERİ
nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI