Bugun...“Başbakan Açıkça Yalan Söylüyor”

HDP Lideri Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu için "Yalan söylüyor"dedi

facebook-paylas
Güncelleme: 23-11-2017 12:17:29 Tarih: 30-11--0001 00:00

“Başbakan Açıkça Yalan Söylüyor”

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Ankara'daki patlamada yaşamını yitiren partisinin İstanbul 3. Bölge Milletvekili adayı Kübra Meltem Mollaoğlu için İstanbul Fikirtepe'de kurulan taziye çadırını ziyaret etti. Demirtaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nu eleştirerek, "Benim insanlara 'Silahlanın, ayaklanın' şeklinde çağrı yaptığımı ve tweet attığımı, bu konuda tweetlerimin durduğunu söylüyor. Ben istifa etmeye hazırım. Bu imaya gelecek bir çağrı, bir tweetim olduğunu ortaya koysunlar. Çok sayıda sosyal medya trolleri var. Parayla besledikleri sosyal medya uzmanları var. Ortaya koysunlar, ben şu akşama kadar istifa edeceğim, HDP Eş Genel Başkanlığı'ndan ve milletvekilliğinden..." dedi.

Demirtaş, ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başbakan Ahmet Davutoğlu için "Yalan söylüyor" diyen Demirtaş, "Kendileri IŞİD ile mücadele etmediler. IŞİD'i desteklediler. IŞİD'in işini kolaylaştırdılar. Kime operasyon yaptılar? Kime kelepçe taktılar? Tweet attı diye genç çocuklara. Yürüyüş yaptı diye üniversite öğrencilerine. Onları döve döve gözaltına aldılar. Tek bir IŞİD'linin kelepçelenerek gözaltına alındığını gören var mı? Yok. Bu ülkede İHD yöneticisi olursanız rahat çalışamazsınız ama IŞİD'ci olsanız, rahat çalışırsınız. Türkiye öyle bir ülke haline getirildi" şeklinde konuştu.

"Bugün Başbakan açık bir yalan söylemiştir. Onu özüre davet ediyorum. Benim insanlara 'Silahlanın, ayaklanın' şeklinde çağrı yaptığımı ve tweet attığımı, bu konuda tweetlerimin durduğunu söylüyor. Ben istifa etmeye hazırım. Bu imaya gelecek bir çağrı, bir tweetim olduğunu ortaya koysunlar. Çok sayıda sosyal medya trolleri var. Parayla besledikleri sosyal medya uzmanları var. Ortaya koysunlar, ben şu akşama kadar istifa edeceğim, HDP Eş Genel Başkanlığı'ndan ve milletvekilliğinden. Aksi takdirde bu yalancı Başbakan'ın özür dilemesini bekliyorum. Asla, hiç kimseye böyle bir çağrı yapmadık, yapmayız. Asla hiç kimseyi silaha teşvik etmedik, etmeyiz. Şiddete teşvik etmedik, etmeyiz. Biz direnişten söz ediyoruz. Yani zulme karşı dik durmaktan söz ediyoruz. Direniş dediğimiz budur. Sizin faşist baskılarınız karşısında dik durmaktan söz ediyoruz. Sizin beslemeleriniz, önünü açtığınız barbarlarınız tarafından katledildi insanlarımız. Bize deniliyor ki, 'Acı karşısında bir araya gelelim'. Gelelim. Ama kimse bize bu acı karşısında AKP'nin etrafında bir araya gelelim demesin. Kimse bize bu katliamları işlemiş, şu anki devlet anlayışı etrafında bir araya gelelim demesin. Cenazelerimizi panzerin arkasına takıp sürüklemiş bu devlet anlayışı etrafında kenetlenelim demesin. İnsanlığımız etrafında kenetlenelim. Devlet bizim hizmetkarımızdır, kutsalımız değildir. Devleti eleştirdim diye kimse bana hakarete kalkmasın. Kusura bakmasınlar, eli kanlıdır bu devletin. Darbe yapmıştır, katliam yapmıştır, işkence yapmıştır. Suç işlemiştir. Sağcısına da yapmıştır, solcusuna da yapmıştır. Kimse bize devleti sütten çıkmış ak kaşık gibi sunmaya kalkışmasın. 'Onun etrafında bir araya gelelim, kenetlenelim' falan demesin. Devlet hesap vermek zorunda, hesap. Nasıl Ankara'nın göbeğinde bu barbarlar gelip bu bombayı patlatabiliyor? Tek bir istifa yok. Sırıtan bakanlar dışında karşımızda onurlu bir yönetici yok. Kimse devleti savunmasın bize. Devlet dediğiniz biziz işte. Şudur devlet, sokaktır devlet. Ankara'daki kepazelik değildir devlet. Bunları söylüyorum diye öfkeleniyorlar biliyorum. Gerçekler acıdır ama. Gerçekleri söylemeye devam etmemiz lazım. Bu kamplaşma, bu düşmanlığı başka türlü bitiremeyiz. Gerçekleri konuşacağız. Hakkı, adaleti konuşacağız ki, bir arada durabilelim. Başbakan 'Niye acıda birleşmeyelim?' diyor. 'Demirtaş'ı aramam tabii' diyor. 'Devleti suçladı' diyor. Çünkü devleti kendi malı olarak görüyor. 'Nasıl sen benim devletimi suçlarsın?' diyor. Kendi babasının malı olarak görüyor. Devlet, halkın malıdır. Siz el koydunuz ona. Siz el koyduğunuz devleti gladyo devleti haline getirdiniz. Geçmişte de öyleydi, siz de yaptınız. İşte biz onu sorumlu tutuyoruz."
Bu haber 1919 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Sizce Türkiye'deki en büyük sorun hangisidir?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
YUKARI YUKARI